W kwietniu 2016 w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza startował projekt przyrodniczy. Do projektu zaproszeni byli  uczniowie z Gimnazjum w Rukojniach oraz z Gimnazjum im. W. Syrokomli. W projekcie wzięło udział 40 osób. Celem projektu było promowanie nauk przyrodniczych: fizyki, chemii i biologii . Specyficzna tematyka projektu zrzeszyła młodzież zainteresowaną tymi naukami.

Projekt nasz składał się z kilku części. Rozpoczęcie projektu ,, Człowiek i środowisko” odbyło się w kwietniu b. R. na Międzynarodowy Dzień Ziemi konferencją ekologiczną  i konkursem : Człowiek i środowisko”. Kolejnym etapem projektu były warsztaty ekologiczne w naszym gimnazjum zorganizowane przez nauczycieli i uczniów naszej placówki. W warsztatach jak i w wyżej wymienionym konkursie wzięłi udział uczniowie z Gimnazjum A. Mickiewicza w Wilnie, z Gimnazjum w Rokojniach i z Gimnazjum W. Syrokomli w Wilnie. Nagrodą dla uczestników projektu, młodzieży zainteresowanej naukami przyrodniczymi był  pobyt w Warszawie; przede wszystkim zwiedzanie i wyklad w muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Punktem kulminacyjnym  projektu był wyjazd do  Głogowa i zwiedzanie huty miedzi w  Legnicy (KGHM Polska Miedź), na terytorium której młodzież i nauczyciele z Wilna i Wileńszczyzny wysłuchali wykładu na temat technologii wytapiania miedzi z rudy, jak też obejrzeli cały proces. Zaproszeni byliśmy na spotakanie do Legnickiej Strefy Ekonomicznej, gdzie omawiane były problemy ekologiczne w Polsce i na Litwie.  W Sobinie uczestnicy projektu odwiedzili  Górnicze Pogotowie Ratownicze. W Głogowie grupę młodzieży wraz z opiekunami zaproszono do Ratusza na spotkanie z prezydentem miasta.  Młodzież zwiedziła wystawę w Muzem Książąt Pomorskich m. Głogów, miejską kolegiatę. W  Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie młodzież wysłuchała wykładu o  Żołnierzach Wyklętych. W  Liceum Gastronomicznym w Głogowie uczestnicy projektu wzięli udział w pokazie przyrządzania potraw . W klasztorze o. Redemptorystów, gdzie zresztą uczestnicy miele noclegi i wyżywienie, Historyczne Koło Młodzieżowe Głogowa zorganizowało pokaz filmu ,, Miasto 44”.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim tym,  którzy przyczynili się do realizacji tego projektu a mianowicie: Ambasadzie RP za sfinansowanie transporu do Warszawy; Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogów za zorganizowanie i sfinansowanie pobytu w Głogowie  i Legnicy. Szcególne podziękowania wyrażamy dyrektorowi Muzeum w Glogowie p. Leszkowi Lenarczykowi i p. Przemysławowi Bożkowi.