Wielkanoc jest uważana za najpiękniejsze święto wiosenne. Jest to święto chrześcijańskie i najczęściej go kojarzymy z kolorowymi pisankami.

W oczekiwaniu na to rodzinne święto, z chęcią poznania nowych technik zdobienia pisanek i podzielenia się tą wiedzą z innymi, 18 marca uczniowie 9 i 11 klas gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie wraz z nauczycielkami panią Katarzyną Kuzborską i panią Ireną Litwinowicz odwiedzili muzeum Władysława Syrokomli na Borejkowszczyźnie. Ozdabiali pisanki rysując na skorupce roztopionym woskiem, a następnie zanurzali jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używali specjalnych igiełek. W celu dzielenia się doświadczeniem pracy z skomplikowaną techniką ozdabiania pisanek 31marca zaprosiliśmy do naszego gimnazjum uczniów gimnazjum im. Władysława Syrokomli, gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego i ze szkoły im. Szymona Konarskiego w Wilnie w ramach angielsko języcznego projektu „Easter Traditions” (Tradycje Wielkanocne). Drużyny składające się z 5 osób musiały przyszykować prezentacje, następnie zaś odbył się kwiz wielkanocny. Uczniowie, którzy byli w muzeum szkolili i pomagali przybyłym gościom w zrobieniu jak najpiękniejszych pisanek. Godne uwagi jest to, że wszystkie narzędzia potrzebne do tej techniki były zrobione przez naszych uczniów pod opieką pana Mieczysława Zimińskiego z ekologicznych materiałów – starych ławek, puszek po napojach gazowanych i innych. W porozumiewaniu się z uczniami w języku angielskim korzystne okazało się nasze uczestnictwo w poprzednich projektach Comenius+. Po imprezie odbyła się wystawa najładniejszych pisanek, a za udział i cudowne pisanki każda ze szkół otrzymała nagrody.

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza urządza corocznie różnorodne imprezy, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, natomiast uczestnikom i nauczycielom dziękujemy jeszcze raz za współpracę i mile spędzony czas.

Paulina Hejbowicz,

uczennica 3a klasy