W dniach 21-25 kwietnia w ramach konkursu odbył się wyjazd do Poznania. Zostaliśmy zaproszeni na galę finałową III edycji konkursu historycznego Patria Nostra. Konkurs polegał na stworzeniu animacji komputerowej bądź filmiku na wylosowany temat. Naszym zadaniem było stworzenie animacji o Januszu Korczaku. Zbierając materiał o bohaterze, dowiedzieliśmy się, że był on nie tylko autorem „Maciusia Króla”, ale też wybitnym pedagogiem i wielkim przyjacielem dzieci. W okresie II wojny światowej zginął z nimi w Treblince.

W czasie wyjazdu mieliśmy ogromną ilość wycieczek. W ciągu trzech dni pobytu zobaczyliśmy dużo pomników, podziwialiśmy przepiękne kościoły, bogate muzea, Starówkę poznańską, a nawet byliśmy na kursach wypiekania rogali świętomarcińskich. Otrzymaliśmy wielką satysfakcję od zwiedzania Starego Rynku. O 12.00 obserwowaliśmy słynne koziołki na Ratuszu.
Byliśmy na Placu Wolności, przy pomniku Ofiar Czerwca 1956, Ofiar Katynia i Sybiru i wielu innych. Przy pomniku patrona Gimnazjum zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Miło było poznać polskich harcerzy, którzy pomagali w organizacji tego konkursu i zawsze doradzali w potrzebie. Wieczorem pierwszego dnia w ciepłej atmosferze odbył się kominek ze śpiewaniem piosenek. Atrakcyjna była też gra miejska.
W ostatnim dniu pobytu odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu. Odświętnie ubrani uczestnicy konkursu z Wielkopolski, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i Litwy- ogółem 89 drużyn w auli Filharmonii Poznańskiej czekali na wynik konkursu. Najlepsi – uczniowie z Poznania wygrali wycieczkę do Brukseli i Strasburga.
Drużyna nr 84 , czyli my, uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, zdobyła 13 miejsce z 89. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody.
Następnego dnia pełni wrażeń i nowej wiedzy odjechaliśmy do Wilna. Ten wyjazd był niesamowity. Spędzonego w Poznaniu czasu nigdy nie zapomnimy. Takie konkursy jak ten przybliżają nam historię Polski i dopingują do zgłębiania wiedzy o dziejach naszej Macierzy. Dziękujemy pomysłodawcy i organizatorowi konkursu panu Mirosławowi Gryce oraz
wszystkim tym, dzięki komu ta impreza się odbyła.

Julita Borysewska, Emilija Raczko
uczennice Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-